Jak znaleźć Zarządcę nieruchomości

Jak znaleźć najlepszego zarządcę nieruchomości
Wspólnota mieszkaniowa potrzebuje przedstawiciela. Ktoś musi w jej imieniu chociażby podpisywać umowy o wywóz śmieci lub zagospodarowanie przestrzeni zielonych wokół budynku. Jak zatem znaleźć najlepszego zarządcę nieruchomości?
Można powierzyć zarząd osobie, będącej członkiem wspólnoty albo zatrudnić firmę, świadczącą takie usługi.

Zarządca to nasze oczy i uszy w kontakcie z firmami zewnętrznymi.
Może być naszym przedstawicielem w sprawach karnych, sądowych czy innych, gdzie konieczny będzie kontakt z władzami. Do obowiązków zarządcy należy również dbałość o estetykę budynki i terenów zielonych wokół. Najlepszy zarządca nieruchomości w Szczecinie, czy w innych miastach zadba również o komfort mieszkańców i odpowie na ich potrzeby, jak na przykład dostęp do parków, terenów zielonych, czy miejsc parkingowych na deficyt których cierpi praktycznie każde osiedle. Nie chodzi tutaj o zwykłą ideę robienia czegokolwiek dla mieszkańców, ale o ich naturalną potrzebę do odpoczynku, do pracy, czy do kontaktu z sąsiadami. Nasze mieszkanie nie musi być tylko naszą sypialnią po pracy. Może spełniać również inne funkcje, niezbędne by czuć się w nim dobrze, ale to wymaga odpowiedniej aranżacji otoczenia naszego bloku mieszkalnego. Tu przyda się zapewne pomoc zarządcy nieruchomości.

Często mieszkańcy sami biorą sprawy w swoje ręce, zwracając się do architektów o pomoc. W przypadku prężnie działającego zarządcy, nie musimy się martwić tym tematem. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę, czy ta kwestia w ogóle jest dla firmy ważna. Możemy zasięgnąć opinii u wspólnot, którymi już nasz potencjalny kandydat zarządza w Szczecinie lub okolicy miasta albo spróbować go prześwietlić samemu. Do prac nad zielenią, zarządcy zatrudniają często firmy zewnętrzne, nie biorąc za nie odpowiedzialności. Na pretensje mieszkańców zasłaniają się często budżetem wspólnoty. Pomoc architekta krajobrazu rzeczywiście może być ponad możliwości wspólnoty, ale jest to wydatek jednorazowy. Później wystarczy tylko utrzymywać dobrze przygotowany projekt. I można do tematu podejść dwojako. Dobry Zarządca może wynająć firmę zewnętrzną, albo zrobić to taniej równie dobrze, a często nawet lepiej własnym sumptem.

Dobry Zarządca to nie tylko przedstawiciel
Najlepszy zarządca nieruchomości będzie brał odpowiedzialność za jakość usług wykonywanych dla wspólnoty i będzie sprawdzał, na jakim poziomie są wykonane. Dokonując regularnych przeglądów w powierzonych nieruchomościach, zabezpiecza interes mieszkańców. Jeżeli im będzie się mieszkało dobrze, nie będą musieli absorbować swojej głowy naprawami, trawnikami, chodnikami, to i zarządca będzie miał spokojna głowę. Bardzo często stan techniczny budynków pozostawia wiele do życzenia.

Jak znaleźć najlepszego zarządcę nieruchomości w Szczecinie
W Szczecinie osiedla w ostatnich latach mają pewien określony standard. Zazwyczaj buduje się osiedla z ochroną, na terenie których dba się o zieleń, inicjuje place zabaw dla dzieci. Chcąc znaleźć najlepszego zarządcę nieruchomości, sprawdźmy, który wybiega ponad standard. Do takich cech należeć będzie na przykład dbałość o ciągły rozwój własnej firmy, czego dowodem może być wdrożenie ISO. Duży nacisk kładzie się ostatnio na komunikacje z mieszkańcami. Na forach internetowych można znaleźć liczne opinie dotyczące zarządców. Innowacyjni zarządcy tworzą wewnętrzne fora do kontaktu z mieszkańcami. Pozwala to im na szybką reakcję na zgłaszane problemy, czy po prostu na kontakt również wśród mieszkańców, którzy dzięki temu stają się zintegrowaną wspólnotą.

Całodobowe pogotowie dla mieszkańców
Najlepszy zarządca oprócz doświadczenia w branży, powinien również cechować się elastycznością w działaniu. Świetnym tego przykładem jest na przykład całodobowe pogotowie awaryjne dla mieszkańców. Nie trzeba czekać do następnego dnia, aby zgłosić usterkę, gdy już przykładowo zaleje całe piętro. Nie jest to niestety usługa standardowa. Wielu zarządców nieruchomości wyznacza określone godziny zgłaszania usterek, najczęściej od 9 do 15, kiedy pracuje konserwator budynków. Później nie mamy do kogo zgłosić się o pomoc. Kryterium całodobowego pogotowia może tez stanowić poważny element wyboru dobrego Zarządcy.

Zarządzanie czymkolwiek nie jest łatwą kwestią. Nikt nie chce, aby ktoś uczył się na jego skórze w tym przypadku mieszkaniu. Wspólnocie również trudno czasem dojść do wspólnego zdania. Tym bardziej zarządca, który wszystko trzyma w garści i wybiega pół kroku przed mieszkańców, jest nieoceniony dla komfortu mieszkania. Temat często bagatelizowany może okazać się zmorą w trudnych sytuacjach.

Iloma wspólnotami zarządza dobry zarządca?
Bierzmy pod uwagę Zarządców z mniejszą ilością wspólnot. Taki, który zarządza stoma i więcej wspólnotami z natury rzeczy nie może pracować dobrze chyba, że ma dziesiątki pracowników z doświadczeniem i kwalifikacjami. Ale nie łudźmy się tak duża ilość pracowników to duże przedsięwzięcie logistyczne, jeśli chodzi o samo funkcjonowanie firmy. Dlatego dobrze jest wybrać mniejszą firmę zarządczą, taką w której przysłowiowe „pańskie oko konia tuczy” a właściciel lub jego bezpośredni zastępcy mają nadzór nad wszystkimi wspólnotami zarządzanymi przez firmę i nad administratorami, którzy w ich imieniu sprawują nadzór.